CLUE-709012022-DB25B-FCB Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-709012022-DB25B-FCB
Product description
CLUE Type-E/F 3-Component Starter FVR, 9A, Frame D High Capacity, 1.6-2.5 Amps, 35A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.5 HP 200V / 0.5 HP 230V / 1 HP 460V / 1.5 HP 575V, Open Type
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP@200V / 0.5 HP@230V / 1 HP @460V / 1.5 HP@575V
- Overload Current 1.6-2.5 A
- Function Type-E/F 3-Component Starter FVR
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 35 A
New Factory Sealed
CLUE-709012022-DB25B-FCB Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-709012022-DB25B-FCB Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-709012022-DB25B-FCB?
Out if stock but available for backorder.