CLUE-709048022-CB10B Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-709048022-CB10B
Product description
CLUE Type-E/F Combination Starter FVR, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.63-1.0 Amps, 14A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 0.5 HP 460V / 0.5 HP 575V, Open Type
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP @460V / 0.5 HP@575V
- Overload Current 0.63-1.0 A
- Function Type-E/F Combination Starter FVR
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 14 A
New Factory Sealed
CLUE-709048022-CB10B Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-709048022-CB10B Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-709048022-CB10B?
Out if stock but available for backorder.