CLUE-709012022-CA16B Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-709012022-CA16B
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
CLUE Type-E/F Combination Starter FVR, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.10-0.16 Amps, 2.2A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- Overload Current 0.10-0.16 A
- Function Type-E/F Combination Starter FVR
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 2.2 A
- Enclosure Open Type
- Series CLUE
Product condition
New Factory Sealed
CLUE-709012022-CA16B Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-709012022-CA16B Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-709012022-CA16B?
Out if stock but available for backorder.