CLUE-709060022-CB16B Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-709060022-CB16B
Product description
CLUE Type-E/F Combination Starter FVR, 9A, Frame C Standard Capacity, 1.0-1.6 Amps, 22A Magnetic Trip, 550V 50Hz / 600V 60Hz, 0.75 HP 460V / 0.75 HP 575V, Open Type
- UL Certification YES
- Coil Voltage 550 / 600 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP @460V / 0.75 HP@575V
- Overload Current 1.0-1.6 A
- Function Type-E/F Combination Starter FVR
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 22 A
New Factory Sealed
CLUE-709060022-CB16B Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-709060022-CB16B Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-709060022-CB16B?
Out if stock but available for backorder.