CLUE-709012022-DB16B-FCB Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-709012022-DB16B-FCB
Product description
CLUE Type-E/F 3-Component Starter FVR, 9A, Frame D High Capacity, 1.0-1.6 Amps, 22A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.75 HP 460V / 0.75 HP 575V, Open Type
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP @460V / 0.75 HP@575V
- Overload Current 1.0-1.6 A
- Function Type-E/F 3-Component Starter FVR
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 22 A
New Factory Sealed
CLUE-709012022-DB16B-FCB Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-709012022-DB16B-FCB Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-709012022-DB16B-FCB?
Out if stock but available for backorder.