CXU7-9-22-480-AS4A-AS11-PG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-9-22-480-AS4A-AS11-PG3U
Alt. Part#:5300102167
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-9-22-480-AS4A-AS11-PG3U - CXU7 KWIKstarter Type E/F Reversing, 9A, Frame C Standard Capacity, 2.5-4.0 Amps, 9A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 0.75 HP 200V / 0.75 HP 230V / 2 HP 460V / 3 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP@200V / 0.75 HP@230V / 2 HP @460V / 3 HP@575V
- Overload Current 2.5-4.0 A
- Control Type Black Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F Reversing
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CXU7-9-22-480-AS4A-AS11-PG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-9-22-480-AS4A-AS11-PG3U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-9-22-480-AS4A-AS11-PG3U?
Out if stock but available for backorder.