CXU7-23-22-120-AH25A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-23-22-120-AH25A-A10-WG
Alt. Part#:5300101594
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-23-22-120-AH25A-A10-WG - CXU7 Enclosed Reversing Combination Controller, 23A, Frame D High Capacity, 18-25 Amps, 325A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V
- Overload Current 18-25 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Reversing Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 325 A
New Factory Sealed
CXU7-23-22-120-AH25A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-23-22-120-AH25A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-23-22-120-AH25A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.