CXU7-12-22-120-AS10A-A10-WG-6 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-12-22-120-AS10A-A10-WG-6
Alt. Part#:PN-580031
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-12-22-120-AS10A-A10-WG-6 - CXU7 Enclosed Reversing Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 140A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 3600 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Reversing Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 140 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
- Series CXU7
Product condition
New Factory Sealed
CXU7-12-22-120-AS10A-A10-WG-6 Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-12-22-120-AS10A-A10-WG-6 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-12-22-120-AS10A-A10-WG-6?
Out if stock but available for backorder.