CXU7-9-22-120-AS1.6A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-9-22-120-AS1.6A-A10-WG
Alt. Part#:CXU79120AS1.6-1
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-9-22-120-AS1.6A-A10-WG - CXU7 Enclosed Reversing Combination Controller, 9A, Frame C Standard Capacity, 1.0-1.6 Amps, 9A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.75 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP @460V
- Overload Current 1.0-1.6 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Reversing Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CXU7-9-22-120-AS1.6A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-9-22-120-AS1.6A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-9-22-120-AS1.6A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.