CXU7-9-22-120-AH6.3A-A10-WG76 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-9-22-120-AH6.3A-A10-WG76
Alt. Part#:5300102397
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-9-22-120-AH6.3A-A10-WG76 - CXU7 Enclosed Reversing Combination Controller, 9A, Frame D High Capacity, 4.0-6.3 Amps, 9A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 1 HP 200V / 1.5 HP 230V / 3 HP 460V / 5 HP 575V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On/ HOA SS, For-Off-Rev SS
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 1 HP@200V / 1.5 HP@230V / 3 HP @460V / 5 HP@575V
- Overload Current 4.0-6.3 A
- Control Type Black Off-On/ HOA SS, For-Off-Rev SS
- Function Enclosed Reversing Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
- Series CXU7
Product condition
New Factory Sealed
CXU7-9-22-120-AH6.3A-A10-WG76 Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-9-22-120-AH6.3A-A10-WG76 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-9-22-120-AH6.3A-A10-WG76?
Out if stock but available for backorder.