CXU7-37-22-120-AH32A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-37-22-120-AH32A-A10-WG
Alt. Part#:5300102008
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-37-22-120-AH32A-A10-WG - CXU7 Enclosed Reversing Combination Controller, 37A, Frame D High Capacity, 26.5-32 Amps, 37A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 25 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 25 HP @460V
- Overload Current 26.5-32 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Reversing Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 37 A
New Factory Sealed
CXU7-37-22-120-AH32A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-37-22-120-AH32A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-37-22-120-AH32A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.