CXU7-16-22-XG-AS16A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CXU7-16-22-XG-AS16A-A10-WG
Alt. Part#:CXU716XGAS16-1
Product description
Sprecher + Schuh CXU7-16-22-XG-AS16A-A10-WG - CXU7 Enclosed Reversing Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, CPT 380/110V (50/60Hz) AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 380/110 VAC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Reversing Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 224 A
New Factory Sealed
CXU7-16-22-XG-AS16A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CXU7-16-22-XG-AS16A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CXU7-16-22-XG-AS16A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.