CLUE-737048022-DC32B-FFD Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-737048022-DC32B-FFD
Product description
CLUE Type-E/F 3-Component Starter FVR, 37A, Frame D High Capacity, 26.5-32 Amps, 448A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V, Open Type
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V
- Overload Current 26.5-32 A
- Function Type-E/F 3-Component Starter FVR
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 448 A
New Factory Sealed
CLUE-737048022-DC32B-FFD Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-737048022-DC32B-FFD Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-737048022-DC32B-FFD?
Out if stock but available for backorder.