CLUE-730012022-DC29B-FFD Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLUE-730012022-DC29B-FFD
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
CLUE Type-E/F 3-Component Starter FVR, 30A, Frame D High Capacity, 23-29 Amps, 406A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V
- Overload Current 23-29 A
- Function Type-E/F 3-Component Starter FVR
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 406 A
- Enclosure Open Type
- Series CLUE
Product condition
New Factory Sealed
CLUE-730012022-DC29B-FFD Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-730012022-DC29B-FFD Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLUE-730012022-DC29B-FFD?
Out if stock but available for backorder.