SLC440-ER-1930-14-01 Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC440-ER-1930-14-01
Alt. Part#:103009258
Product description
SLC440-ER-1930-14-01 Schmersal - Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Status and diagnostics via App with bluetooth; active integrated set-up tool; Blanking: fixed/floating; Double acknowledgement/reset; Integrate
Product Details
- Standards EN 61496-1, EN 61496-2
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 14 mm
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 8-pole
- Protection rating III
- 7-segment display Yes
- Height of the protection field 1,930 mm
- Height of transmitter 2,011 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Versions p-type
- Reaction time, maximum 28 ms
- Bluetooth Yes
- Terminal Connector Connector
- Electrical power consumption of the transmitter, maximum 5 W
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Length of sensor 33 mm
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Gross weight 3,130 g
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Width of sensor 27.8 mm
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Wave length of the sensor 880 nm
- Height of Receiver 2,021 mm
- Voltage type DC (direct current)
- Hide function Yes
- Number of beams 192
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Electrical power consumption of the receiver, maximum 10 W
- Contactor control integrated Yes
- Beam coding available Yes
- Range, protection field, maximum 7,000 mm
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.25 A
Product condition
New Factory Sealed
SLC440-ER-1930-14-01 Related Documents
Manufacturer warranty
SLC440-ER-1930-14-01 Schmersal
FAQ
What is the price of SLC440-ER-1930-14-01?
Out if stock but available for backorder.