SLC 420-E/R1610-30-RFBM Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC 420-E/R1610-30-RFBM
Alt. Part#:101206715
Product description
Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Protection class IP67; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Resolution 14, 30 and 50 mm; Protection field height from 170 mm … 1770 mm
Product Details
- Cascadable Yes
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 30 mm
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Protection rating III
- Master- or Slave-function master
- Number of beams 80
- Terminal Connector Connector
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Voltage type DC (direct current)
- Hide function Yes
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Height of sensor 1,695 mm
- Cable length (Master/Slave), maximum 3 m
- Wave length of the sensor 880 nm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.5 A
- Reaction time, maximum 20 ms
- Integral System Diagnostics Yes
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 8-pole
- Ambient temperature, minimum -10 °C
- Electrical power consumption of the receiver 8 W
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Versions p-type
- Beam coding available Yes
- Height of the protection field 1,610 mm
- Diameter of sensor 49 mm
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Gross weight 6,370 g
- Enclosure material Aluminium
- Range, protection field, maximum 10,000 mm
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Electrical power consumption of the transmitter 4 W
Product condition
New Factory Sealed
SLC 420-E/R1610-30-RFBM Related Documents
Manufacturer warranty
SLC 420-E/R1610-30-RFBM Schmersal
Average response time: 11 minutes