SLC 420-E/R1210-14-RFB Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC 420-E/R1210-14-RFB
Alt. Part#:101206839
Product description
Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Protection class IP67; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Resolution 14, 30 and 50 mm; Protection field height from 170 mm … 1770 mm
- Gross weight 4,910 g
- Integral System Diagnostics Yes
- Enclosure material Aluminium
- Height of the protection field 1,210 mm
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Ambient temperature, minimum -10 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.5 A
- Reaction time, maximum 20 ms
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 14 mm
- Range, protection field, maximum 7,000 mm
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Height of sensor 1,295 mm
- Voltage type DC (direct current)
- Number of beams 120
- Terminal Connector Connector
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Diameter of sensor 49 mm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Electrical power consumption of the receiver 8 W
- Electrical power consumption of the transmitter 4 W
Product condition
New Factory Sealed
SLC 420-E/R1210-14-RFB Related Documents
Manufacturer warranty
SLC 420-E/R1210-14-RFB Schmersal
Average response time: 11 minutes