SLC 420-E/R1530-30-RFBH Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC 420-E/R1530-30-RFBH
Alt. Part#:101207228
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Light Curtains
Product Lifecycle:Discontinued
Product description
Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Protection class IP67; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Resolution 14, 30 and 50 mm; Protection field height from 170 mm … 1770 mm
Product Details
- Gross weight 6,070 g
- Wave length of the sensor 880 nm
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Protection rating III
- Standards IEC/EN 61496-1/-2
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Diameter of sensor 49 mm
- Electrical power consumption of the transmitter 4 W
- Integral System Diagnostics Yes
- Height of the protection field 1,530 mm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Beam coding available Yes
- Number of beams 76
- Range, protection field, maximum 18,000 mm
- Ambient temperature, minimum -10 °C
- Versions p-type
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Terminal Connector Connector
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Voltage type DC (direct current)
- Restart interlock (manual reset) Yes
- Hide function Yes
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 8-pole
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.5 A
- Reaction time, maximum 20 ms
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Electrical power consumption of the receiver 8 W
- Enclosure material Aluminium
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 30 mm
- Height of sensor 1,615 mm
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
Product condition
New Factory Sealed
SLC 420-E/R1530-30-RFBH Related Documents
Manufacturer warranty
SLC 420-E/R1530-30-RFBH Schmersal
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes