SLC 420-E/R1690-30-RFB Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC 420-E/R1690-30-RFB
Alt. Part#:101206695
Product description
Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Protection class IP67; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Resolution 14, 30 and 50 mm; Protection field height from 170 mm … 1770 mm
- Wave length of the sensor 880 nm
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.5 A
- Gross weight 6,670 g
- Integral System Diagnostics Yes
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Versions p-type
- Reaction time, maximum 20 ms
- Number of beams 84
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Range, protection field, maximum 10,000 mm
- Diameter of sensor 49 mm
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 30 mm
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Height of sensor 1,775 mm
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Electrical power consumption of the receiver 8 W
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Beam coding available Yes
- Hide function Yes
- Height of the protection field 1,690 mm
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 8-pole
- Ambient temperature, minimum -10 °C
- Electrical power consumption of the transmitter 4 W
Product condition
New Factory Sealed
SLC 420-E/R1690-30-RFB Related Documents
Manufacturer warranty
SLC 420-E/R1690-30-RFB Schmersal
Average response time: 11 minutes