SLC440COM-ER-1850-14 Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC440COM-ER-1850-14
Alt. Part#:103009291
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Light Curtains
Product Lifecycle:Active
Product description
SLC440COM-ER-1850-14 Schmersal - Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Status and diagnostics via App with bluetooth; Automatic start or restart interlock; active integrated set-up tool; Process safety with highest
Product Details
- Gross weight 2,920 g
- Number of beams 184
- Wave length of the sensor 880 nm
- Ambient temperature, minimum -10 °C
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Enclosure material Aluminium
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Length of sensor 33 mm
- Voltage type DC (direct current)
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 14 mm
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Electrical power consumption of the receiver, maximum 10 W
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Height of the protection field 1,850 mm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Versions p-type
- Restart interlock (manual reset) Yes
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Height of sensor 1,891 mm
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.25 A
- Reaction time, maximum 28 ms
- Range, protection field, maximum 6,000 mm
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Standards EN 61496-1, EN 61496-2
- Terminal Connector Connector
- Width of sensor 27.8 mm
- Protection rating III
- Integral System Diagnostics Yes
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 5-pole
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Electrical power consumption of the transmitter, maximum 5 W
Product condition
New Factory Sealed
SLC440COM-ER-1850-14 Related Documents
Manufacturer warranty
SLC440COM-ER-1850-14 Schmersal
FAQ
What is the price of SLC440COM-ER-1850-14?
Out if stock but available for backorder.