SLC440AS-ER-0250-30 Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC440AS-ER-0250-30
Alt. Part#:103007441
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Light Curtains
Product Lifecycle:Active
Product description
SLC440AS-ER-0250-30 Schmersal - AS interface safety at work; Safety switchgear; Resolution 30 mm; Range 0,3 … 10; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Integrated AS-Interface; Protection field height 170 mm - 1770 mm; Configurable blanking functions; Integrated status indicator
Product Details
- Active principle optoelectronic
- Wave length of the sensor 880 nm
- Length of sensor 33 mm
- Resistance to vibrations to EN 60068-2-6 10 … 55 Hz, amplitude 0.35 mm
- AS-i Operating voltage AS-i maximum 31.6 VDC
- AS-i Specification Safety-Slave
- Note (AS-i Parameter bits) Set the parameter outputs to "1111" (0xF), FID: periphery error
- Safety functions Yes
- Range, protection field, maximum 10,000 mm
- Height of the Sensor (Transmitter) 363 mm
- Rated impulse withstand voltage Uimp 0.8 kV
- AS-i Input, Channel 2 Data bits DI 2 / DI 3 = dynamic code transmission
- Rated operating voltage 24 VDC -15% / +10% (stabilised PELV)
- Enclosure material Aluminium
- Terminal Connector Connector
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Protection rating III
- AS-i Current consumption, maximum 50 mA
- AS-i Parameter bits, P1 Low beam quality
- Power consumption, Receiver 150 mA
- Gross weight 630 g
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Rated insulation voltage Ui 32 VDC
- AS-i Profile S-0.B.F.E
- AS-i Parameter bits, P2 No function
- 7-segment display Yes
- Number of beams 12
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- AS-i Operating voltage, minimum 18 VDC
- AS-i Version V 3.0
- Reaction time, maximum 13 ms
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 30 mm
- Width of sensor 27.8 mm
- Overvoltage category III
- AS-i Outputs, DO 0 … DO 3 No Function
- Power consumption, Transmitter 75 mA
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Height of the protection field 250 mm
- Height of Receiver 383 mm
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Degree of pollution to VDE 0100 2
- AS-i Input, Channel 1 Data bits DI 0 / DI 1 = dynamic code transmission
- AS-i Input module address 0
- Standards EN 50295, EN 62061, EN 61496-1
- Hide function Yes
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 5-pole
- Ambient temperature, minimum -10 °C
- Restistance to shock 10 g / 16 ms
- Note (AS-i Operating voltage) Protection against polarity reversal
- AS-i Parameter bits, P0 No function
- AS-i Parameter bits, P3 Internal device error (FID)
Product condition
New Factory Sealed
SLC440AS-ER-0250-30 Related Documents
Manufacturer warranty
SLC440AS-ER-0250-30 Schmersal
FAQ
What is the price of SLC440AS-ER-0250-30?
Out if stock but available for backorder.