SLC440-ER-0810-30-01 Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC440-ER-0810-30-01
Alt. Part#:101216742
Product description
SLC440-ER-0810-30-01 Schmersal - Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Status and diagnostics via App with bluetooth; active integrated set-up tool; Blanking: fixed/floating; Double acknowledgement/reset; Integrate
Product Details
- Reaction time, maximum 10 ms
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Enclosure material Aluminium
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Versions p-type
- Standards EN 61496-1, EN 61496-2
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 30 mm
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 8-pole
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Protection rating III
- Contactor control integrated Yes
- Gross weight 1,530 g
- Bluetooth Yes
- Width of sensor 27.8 mm
- Electrical power consumption of the transmitter, maximum 5 W
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.25 A
- Hide function Yes
- Restart interlock (manual reset) Yes
- Range, protection field, maximum 10,000 mm
- Height of transmitter 891 mm
- Electrical power consumption of the receiver, maximum 10 W
- Wave length of the sensor 880 nm
- Height of Receiver 901 mm
- Voltage type DC (direct current)
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Height of the protection field 810 mm
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Beam coding available Yes
- Number of beams 40
- Terminal Connector Connector
- Length of sensor 33 mm
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
Product condition
New Factory Sealed
SLC440-ER-0810-30-01 Related Documents
Manufacturer warranty
SLC440-ER-0810-30-01 Schmersal
FAQ
What is the price of SLC440-ER-0810-30-01?
Out if stock but available for backorder.