03089EP3QCT326V2-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Number of Poles 45508 Pole
- Voltage 460 V
- Flange Type Without
- Rated voltage 460 V
- Rated torque 88.5 ft.lb
- Starting Method Direct On Line
- Voltage 460 V
- Rated current 37.3 A
- Moment of inertia (J) 9.16 sq.ft.lb
- Degree of Protection IP55
- Synchronous speed 900/1800 rpm
- Output 30 HP (22 kW)
- Breakdown torque 280 %
- Flange Without
- Frequency 60 Hz
- Locked rotor time 27s (cold) 15s (hot)
- Mounting F-2
- L. R. Amperes 291 A
- LRC 7.8x(Code J)
- No load current 13.0 A
- Temperature rise 80 K
- Altitude 1000 m.a.s.l.
- Slip 1.11 %
- Number of Poles 8/4
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Locked rotor torque 220 %
- Duty Cycle Cont.(S1)
- Frame 324/6T
- Standard NEMA MG-1
- Approx. weight³ 596 lb
New Factory Sealed
03089EP3QCT326V2-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
03089EP3QCT326V2-W22 WEG
Average response time: 11 minutes
W22 Cooling Tower High Efficiency 7.5/30 HP 8/4P 324/6T 3Ph 460 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted