03089EP3HCT324V-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Number of Poles 45508 Pole
- Voltage 575 V
- Output Rating 7.5/30 HP
- Rated Speed 1780 rpm
- Flange Type Without
- Number of Poles 8/4
- No load current 13.6 A
- Rated torque 88.5 ft.lb
- Approx. weight³ 2.2 lb
- Number of poles 8/4
- Output 30 HP (22 kW)
- LRC 8.1x(Code J)
- Service factor 1.15
- Locked rotor time 19s (cold) 11s (hot)
- Slip 1.11 %
- Locked rotor torque 270 %
- Degree of Protection IP55
- Frequency 60 Hz
- Insulation Class F
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Terminal box¹ Right position
- Rated voltage 575 V
- Breakdown torque 280 %
- Duty Cycle Cont.(S1)
- Enclosure IC411 - TEFC
- Rated speed 1780 rpm
- Moment of inertia (J) 7.85 sq.ft.lb
- Mounting F-2
- Synchronous speed 900/1800 rpm
- Frame 324T
- Temperature rise 80 K
- Rotation¹ Both (CW and CCW)
- Output rating 7.5/30 HP
- Rated current 29.7 A
- L. R. Amperes 241 A
- Standard NEMA MG-1
- Starting Method Direct On Line
- Altitude 1000 m.a.s.l.
- Flange Without
- Voltage 575 V
- Noise level² 69.0 dB(A)
Product condition
New Factory Sealed
03089EP3HCT324V-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
03089EP3HCT324V-W22 WEG
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
W22 Cooling Tower High Efficiency 7.5/30 HP 8/4P 324T 3Ph 575 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted