03089EP3QCT324V-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Number of Poles 45508 Pole
- Voltage 460 V
- Flange Type Without
- Frame 324T
- Locked rotor time 19s (cold) 11s (hot)
- Degree of Protection IP55
- Synchronous speed 900/1800 rpm
- Frequency 60 Hz
- Noise level² 69.0 dB(A)
- Rated voltage 460 V
- Duty Cycle Cont.(S1)
- Enclosure IC411 - TEFC
- Slip 1.11 %
- Output rating 7.5/30 HP
- No load current 17.0 A
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Number of poles 8/4
- Voltage 460 V
- Output 30 HP (22 kW)
- LRC 8.1x(Code J)
- Service factor 1.15
- Altitude 1000 m.a.s.l.
- Rated current 37.2 A
- Locked rotor torque 270 %
- Mounting F-2
- Number of Poles 8/4
- Moment of inertia (J) 7.85 sq.ft.lb
- Rotation¹ Both (CW and CCW)
- L. R. Amperes 301 A
- Breakdown torque 280 %
- Terminal box¹ Right position
- Approx. weight³ 532 lb
Product condition
New Factory Sealed
03089EP3QCT324V-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
03089EP3QCT324V-W22 WEG
Average response time: 11 minutes
W22 Cooling Tower High Efficiency 7.5/30 HP 8/4P 324T 3Ph 460 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted