03089EP3PCT326V2-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Number of Poles 45508 Pole
- Voltage 200 V
- Rated speed 1780 rpm
- LRC 7.8x(Code J)
- Rated current 85.9 A
- Rated torque 88.5 ft.lb
- Starting Method Direct On Line
- Voltage 200 V
- Rated voltage 200 V
- Moment of inertia (J) 9.16 sq.ft.lb
- Mounting F-2
- Terminal box¹ Right position
- Frame 324/6T
- Temperature rise 80 K
- Noise level² 69.0 dB(A)
- Frequency 60 Hz
- Locked rotor time 27s (cold) 15s (hot)
- Rotation¹ Both (CW and CCW)
- Flange Without
- Slip 1.11 %
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Approx. weight³ 2.2 lb
- L. R. Amperes 670 A
- Number of poles 8/4
- Locked rotor torque 220 %
- Degree of Protection IP55
- Output rating 7.5/30 HP
- No load current 29.9 A
- Enclosure IC411 - TEFC
- Output 30 HP (22 kW)
- Breakdown torque 280 %
New Factory Sealed
03089EP3PCT326V2-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
03089EP3PCT326V2-W22 WEG
Average response time: 11 minutes
W22 Cooling Tower High Efficiency 7.5/30 HP 8/4P 324/6T 3Ph 200 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted