03089EP3PCT324V-W22 WEG AC Motors
Product Details
- Number of Poles 45508 Pole
- Voltage 200 V
- Flange Type Without
- Frequency 60 Hz
- Locked rotor time 19s (cold) 11s (hot)
- Voltage 200 V
- Rotation¹ Both (CW and CCW)
- Slip 1.11 %
- Breakdown torque 280 %
- Number of poles 8/4
- No load current 39.1 A
- Service factor 1.15
- Standard NEMA MG-1
- Rated voltage 200 V
- Moment of inertia (J) 7.85 sq.ft.lb
- Mounting F-2
- Output 30 HP (22 kW)
- Locked rotor torque 270 %
- Duty Cycle Cont.(S1)
- Flange Without
- LRC 8.1x(Code J)
- Temperature rise 80 K
- Output rating 7.5/30 HP
- Frame 324T
- L. R. Amperes 693 A
- Starting Method Direct On Line
- Rated current 85.5 A
- Ambient temperature -20°C to +40°C
- Synchronous speed 900/1800 rpm
- Approx. weight³ 2.2 lb
New Factory Sealed
03089EP3PCT324V-W22 Related Documents
Manufacturer warranty
03089EP3PCT324V-W22 WEG
Average response time: 11 minutes
W22 Cooling Tower High Efficiency 7.5/30 HP 8/4P 324T 3Ph 200 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted