PFB-0060-BBD46R7 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFB-0060-BBD46R7
Alt. Part#:PFB-0060-R-0001
Product description
Sprecher + Schuh PFB-0060-BBD46R7 - PFB Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 60A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 40 HP 460V, Type 3R HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 3R
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 60 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 40 HP@460V
- Control Type HOA SS
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 3R
New Factory Sealed
PFB-0060-BBD46R7 Related Documents
Manufacturer warranty
PFB-0060-BBD46R7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFB-0060-BBD46R7?
Out if stock but available for backorder.