PFB-0108-BAD46R7 Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFB-0108-BAD46R7
Alt. Part#:5300102693
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh PFB-0108-BAD46R7 - PFB Softstarter Enclosed, Combination MCCB, 108A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 40 HP 230V, Type 3R HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 3R
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 108 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 40 HP@230V
- Control Type HOA SS
- Disconnect Type Combination MCCB
- Function Softstarter Enclosed
- Enclosure Type 3R
- Series PFB
Product condition
New Factory Sealed
PFB-0108-BAD46R7 Related Documents
Manufacturer warranty
PFB-0108-BAD46R7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFB-0108-BAD46R7?
Out if stock but available for backorder.