PCEC-032-600V-120V Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PCEC-032-600V-120V
Alt. Part#:PCEC-032-6-S2743 B
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh PCEC-032-600V-120V - PCEC Hydraulic-Elevator Softstarter, 32A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 5 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V / 15 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 2468 g
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 32 A
- Coil Voltage 120 VAC
- HP @ 3 Phase 5 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP@460V / 15 HP@575V
- Function Hydraulic-Elevator Softstarter
- Enclosure Open Type
- Series PCEC
Product condition
New Factory Sealed
PCEC-032-600V-120V Related Documents
Manufacturer warranty
PCEC-032-600V-120V Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PCEC-032-600V-120V?
Out if stock but available for backorder.