CDP2-D3P90A-480 Sprecher + Schuh Contactors
Part#:CDP2-D3P90A-480
Alt. Part#:HCDY3XH09RD407
Product description
Sprecher + Schuh CDP2-D3P90A-480 - CDP2 Definite Purpose Contactor, 90A FLA/120A Res., 480V 60Hz AC, 3-Pole
Product Details
- Number of Poles 3 Pole
- Weight 999 g
- Current (AC-1) 120 A
- Current (AC-3) 90 A
- HP @ 1 Phase 7.5 HP@120V / 15 HP@200V / 20 HP@240V
- HP @ 3 Phase 25 HP@200V / 30 HP@240V / 50 HP@480V / 50 HP@600V
New Factory Sealed
CDP2-D3P90A-480 Related Documents
Manufacturer warranty
CDP2-D3P90A-480 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CDP2-D3P90A-480?
Out if stock but available for backorder.