CDP2-A1P40A-277 Sprecher + Schuh Contactors
Part#:CDP2-A1P40A-277
Alt. Part#:HCCY1XV04GG407
Product description
Sprecher + Schuh CDP2-A1P40A-277 - CDP2 Definite Purpose Contactor, 40A FLA/50A Res., 277V 60Hz AC, 1-Pole
Product Details
- Number of Poles 1 Pole
- Weight 999 g
- Current (AC-1) 50 A
- Current (AC-3) 40 A
- HP @ 1 Phase 2 HP@120V / 3 HP@240V
New Factory Sealed
CDP2-A1P40A-277 Related Documents
Manufacturer warranty
CDP2-A1P40A-277 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CDP2-A1P40A-277?
Out if stock but available for backorder.