CDP2-B3P40A-24 Sprecher + Schuh Contactors
Part#:CDP2-B3P40A-24
Alt. Part#:HCCY3XQ04RB407
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Contactors
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CDP2-B3P40A-24 - CDP2 Definite Purpose Contactor, 40A FLA/50A Res., 24V 60Hz AC, 3-Pole
Product Details
- Number of Poles 3 Pole
- Weight 999 g
- Current (AC-1) 50 A
- Current (AC-3) 40 A
- HP @ 1 Phase 3 HP@120V / 7.5 HP@240V
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 10 HP@240V / 20 HP@480V / 25 HP@600V
- Series CDP2
Product condition
New Factory Sealed
CDP2-B3P40A-24 Related Documents
Manufacturer warranty
CDP2-B3P40A-24 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CDP2-B3P40A-24?
Out if stock but available for backorder.