PS316-T11-H300 Schmersal Safety Switches
Part#:PS316-T11-H300
Alt. Part#:103015159
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Switches
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Gross weight 156.9 g
- Mechanical life, minimum 10,000,000 Operations
- Height of sensor 137 mm
- Switching element 1 NO contact, 1 NC contacts
- Switching principle Creep circuit element
- Actuating element Roller lever H300
- Terminal Connector Screw connection
- Width of sensor 41 mm
- Required rated short-circuit current to EN 60947-5-1 400 A
- Housing construction form Norm construction design
- Length of sensor 37 mm
- Thermal test current 10 A
- Enclosure material Plastic, glass-fibre-reinforced
- Number of safety contacts 1
- Positive break force, minimum 50 N
- Rated insulation voltage Ui 300 V
- Utilisation category AC-15 3 A
- Number of auxiliary contacts 1
- Actuating speed, minimum 60 mm/min
- Ambient temperature, minimum -30 °C
- Actuator type to DIN EN 50047 A
- Actuating speed, maximum 1 m/s
- Degree of protection IP66, IP67
- Switching frequency 5,000 /h
- Material of the contacts, electrical Silver
- Standards IEC 60947-5-1
- Cable section, minimum 0.34 mm²
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Utilisation category DC-13 3 A
- Safety functions Yes
- Cable section, maximum 1.5 mm²
- Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV