AZM300B-ST-1P2P-N Schmersal Safety Switches
Part#:AZM300B-ST-1P2P-N
Alt. Part#:103006867
- general information Universal coding
- Ensured switch distance OFF Sar 20 mm
- Ambient temperature, maximum +60 °C
- Degree of pollution to IEC/EN 60664-1 3
- External wiring and device fuse rating 2 A gG
- Test pulse interval, minimum 100 ms
- Current, Utilisation category DC12 0.05 A
- Actuator monitored Yes
- Operating voltage, minimum 20.4 VDC
- Switching frequency, maximum 0.5 Hz
- Length of sensor 146 mm
- Storage and transport temperature, maximum +90 °C
- Rated impulse withstand voltage Uimp 0.8 kV
- Current consumption with solenoid ON, peak 350 mA / 200 ms
- Voltage drop Ud, maximum 4 V
- Gross weight 650 g
- Tightening torque for the fixing screws, maximum 7 Nm
- Width of sensor 87.5 mm
- Overvoltage category III
- Current consumption with solenoid ON, average 200 mA
- Duty cycle solenoid 100 %
- Voltage, Utilisation category DC12 24 VDC
- Tightening torque of the fixing screws, minimum 6 Nm
- Ambient temperature, minimum +0 °C
- Zulässige Aufstellhöhe über NN, maximum 2,000 m
- No-load supply current I0 100 mA
- Classification ZVEI CB24I, Source C2
- Current, Utilisation category DC13 0.05 A
- Latching Yes
- Frequency band RFID 125 kHz
- Length of sensor chain, maximum 200 m
- Storage and transport temperature, minimum -10 °C
- Protection rating III
- Required rated short-circuit current to EN 60947-5-1 100 A
- Current leakage Ir 0.5 mA
- Ensured switch distance ON Sao 1 mm
- Relative humidity, maximum 93 %
- Rated insulation voltage Ui 32 VDC
- Switching thresholds −3 V … 5 V (Low), 15 V … 30 V (High)
- Classification ZVEI CB24I, Sink C1, C2
- Voltage, Utilisation category DC13 24 VDC
- Switch distance 2 mm
- Transmit power, maximum -6 dB/m
- Emergency release Yes
- Coding level according to ISO 14119 Low
- Clamping force, maximum Fmax 1,500 N
- Height of sensor 55 mm
- Resistance to vibrations to EN 60068-2-6 10 … 150 Hz, amplitude 0.35 mm
- Operating voltage, maximum 26.4 VDC
- Current consumption at 24V 5 mA