CLE-743048011-FC45C-FFD Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-743048011-FC45C-FFD
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
CLE Type-E/F 3-Component Starter, 43A, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, Frame F High Capacity, 32-45 Amps, 585A Magnetic Trip, 10 HP 200V / 15 HP 230V / 30 HP 460V, Open Type, Solid State O/L
Product Details
- Type Open Type
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 15 HP@230V / 30 HP @460V
- Overload Current 32-45 A
- Control Type Solid State O/L
- Function Type-E/F 3-Component Starter
- Frame Size F
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 585 A
- Enclosure Open Type
- Series CLE
Product condition
New Factory Sealed
CLE-743048011-FC45C-FFD Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-743048011-FC45C-FFD Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-743048011-FC45C-FFD?
Out if stock but available for backorder.