CLE-709012010-CB16B Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-709012010-CB16B
Alt. Part#:PN-698897
Product description
Sprecher + Schuh CLE-709012010-CB16B - CLE Type-E/F Combination Starter, 9A, Frame C Standard Capacity, 1.0-1.6 Amps, 22A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.75 HP 460V / 0.75 HP 575V, Open Type
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP @460V / 0.75 HP@575V
- Overload Current 1.0-1.6 A
- Function Type-E/F Combination Starter
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 22 A
New Factory Sealed
CLE-709012010-CB16B Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-709012010-CB16B Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-709012010-CB16B?
Out if stock but available for backorder.