CLE-723012010-CB25B Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-723012010-CB25B
Alt. Part#:PN-698898
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CLE-723012010-CB25B - CLE Type-E/F Combination Starter, 23A, Frame C Standard Capacity, 1.6-2.5 Amps, 35A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.5 HP 200V / 0.5 HP 230V / 1 HP 460V / 1.5 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP@200V / 0.5 HP@230V / 1 HP @460V / 1.5 HP@575V
- Overload Current 1.6-2.5 A
- Function Type-E/F Combination Starter
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 35 A
- Enclosure Open Type
- Series CLE
Product condition
New Factory Sealed
CLE-723012010-CB25B Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-723012010-CB25B Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-723012010-CB25B?
Out if stock but available for backorder.