CLE-730012010-DC32C Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-730012010-DC32C
Alt. Part#:PN-698902
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CLE-730012010-DC32C - CLE Type-E/F Combination Starter, 30A, Frame D High Capacity, 26.5-32 Amps, 448A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V / 30 HP 575V, Open Type, 1NO 1NC Aux
Product Details
- Type Open Type
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V / 30 HP@575V
- Overload Current 26.5-32 A
- Control Type 1NO 1NC Aux
- Function Type-E/F Combination Starter
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 448 A
- Enclosure Open Type
- Series CLE
Product condition
New Factory Sealed
CLE-730012010-DC32C Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-730012010-DC32C Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-730012010-DC32C?
Out if stock but available for backorder.