CLE-737012010-FC32B-FFD Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-737012010-FC32B-FFD
Product description
CLE Type-E/F 3-Component Starter, 37A, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, Frame F High Capacity, 23-32 Amps, 416A Magnetic Trip, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V / 25 HP 575V, Open Type, Solid State O/L
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V / 25 HP@575V
- Overload Current 23-32 A
- Control Type Solid State O/L
- Function Type-E/F 3-Component Starter
- Frame Size F
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 416 A
New Factory Sealed
CLE-737012010-FC32B-FFD Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-737012010-FC32B-FFD Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-737012010-FC32B-FFD?
Out if stock but available for backorder.