CLE-730048010-FC25B-FED Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-730048010-FC25B-FED
Product description
CLE Type-E/F 3-Component Starter, 30A, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, Frame F High Capacity, 18-25 Amps, 325A Magnetic Trip, 7.5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V, Open Type, Solid State O/L
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V
- Overload Current 18-25 A
- Control Type Solid State O/L
- Function Type-E/F 3-Component Starter
- Frame Size F
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 325 A
New Factory Sealed
CLE-730048010-FC25B-FED Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-730048010-FC25B-FED Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-730048010-FC25B-FED?
Out if stock but available for backorder.