CLE-730048010-DC29B-FFD Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-730048010-DC29B-FFD
Product description
CLE Type-E/F 3-Component Starter, 30A, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, Frame D High Capacity, 23-29 Amps, 406A Magnetic Trip, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V, Open Type, Solid State O/L
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V
- Overload Current 23-29 A
- Control Type Solid State O/L
- Function Type-E/F 3-Component Starter
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 406 A
New Factory Sealed
CLE-730048010-DC29B-FFD Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-730048010-DC29B-FFD Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-730048010-DC29B-FFD?
Out if stock but available for backorder.