CLE-709048010-DB16B-FCB Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CLE-709048010-DB16B-FCB
Product description
CLE Type-E/F 3-Component Starter, 9A, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, Frame D High Capacity, 1.0-1.6 Amps, 22A Magnetic Trip, 0.75 HP 460V / 0.75 HP 575V, Open Type, Solid State O/L
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP @460V / 0.75 HP@575V
- Overload Current 1.0-1.6 A
- Control Type Solid State O/L
- Function Type-E/F 3-Component Starter
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 22 A
New Factory Sealed
CLE-709048010-DB16B-FCB Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-709048010-DB16B-FCB Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CLE-709048010-DB16B-FCB?
Out if stock but available for backorder.