CLE-709012010-DB40B-FCB Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CLE-709012010-DB40B-FCB on Applied Automation
Sprecher + Schuh
Part#:CLE-709012010-DB40B-FCB
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
CLE Type-E/F 3-Component Starter, 9A, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, Frame D High Capacity, 2.5-4.0 Amps, 56A Magnetic Trip, 0.75 HP 200V / 0.75 HP 230V / 2 HP 460V / 3 HP 575V, Open Type, Solid State O/L
Product Details
  • Type
    Open Type
  • Approvals
    UL508
  • UL Certification
    YES
  • Coil Voltage
    110/120 VAC
  • HP @ 3 Phase
    0.75 HP@200V / 0.75 HP@230V / 2 HP @460V / 3 HP@575V
  • Overload Current
    2.5-4.0 A
  • Control Type
    Solid State O/L
  • Function
    Type-E/F 3-Component Starter
  • Frame Size
    D
  • Breaking Capacity
    High Capacity
  • Magnetic Trip
    56 A
  • Enclosure
    Open Type
  • Series
    CLE
Product condition
New Factory Sealed
CLE-709012010-DB40B-FCB Related Documents
Manufacturer warranty
CLE-709012010-DB40B-FCB Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
This part can be ordered
Select Qty:
Fast Shipping & Delivery
We deliver nationwide and international
Secure Payment Processing
Your Safety, Our Priority.
Warranty
Manufacturer warranty
Responsive Customer Support
Got Questions? We've Got Answers!
Need more details?
Feel free to chat with us
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CLE-709012010-DB40B-FCB?
Out if stock but available for backorder.