7700-40101-U030060 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-40101-U030060
Manufacturer:Murr Elektronik
Category:Cable Assemblies
Product Lifecycle:Active
Product description
7700-40101-U030060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 female 90°, TPE 3x22AWG ye UL/CSA, ITC/PLTC 0.6m
Product Details
- Weight 44 g
- Series Connector Systems
- Form 40101
- Cable weight [g/m] 35,97 g
- Jacket Color yellow
- Temperature range (fixed) -40...+105 °C
- Rated surge voltage 2.5 kV
- Material (wire isolation) semi-rigid PVC
- Material (jacket) TPE
- No. of bending cycles (C-track) max. 10 Mio. (25 °C)
- Material group IEC 60664-1, category I
- Stranding combination 3 wires twisted
- Bend radius (fixed) 5× outer Ø
- Pollution Degree 3
- Wire-Ø incl. isolation 1.27m ±5%
- chemical resistance good resistance to oil, gasoline and chemicals
- Mounting method inserted, tightened
- Color/numbering of wires br, bk, bl
- thermal resistance flame retardant
- Cable identification U03
- Construction (core) 19× 0.16 mm (multi-strand wire class 5)
- Current load capacity to DIN VDE 0298-4
- Cable length 0,6 m
- Material (wire) Cu wire, bare
- Outer-Ø (jacket) 4.9 mm ±5%
- Product article number of manufacturer 7700-40101-U030060
- Temperature range -25...+85 °C, depending on cable quality
- Diameter (core) 1× 3× AWG22/19 (0.382)
- Temperature range (mobile) -20...+90 °C
- Approval (cable) UL (AWM-Style 20626/1731), CSA; CE conform
- Resistor (core) max. 46.9 Ω/km (20 °C)
- Color (jacket) yellow
- Nominal voltage 300 V AC
- Bend radius (moving) 10× outer Ø
- Operating voltage max. 250 V AC/DC
- Single wire Ø (core) 0.16 mm
- Test voltage 2000 V AC
- Torsion stress ±180°/m
Product condition
New Factory Sealed
7700-40101-U030060 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-40101-U030060 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-40101-U030060 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Form
Cable weight [g/m]
Jacket Color
Temperature range (fixed)
Rated surge voltage
Material (wire isolation)
Material (jacket)
No. of bending cycles (C-...
Selected product
7700-40101-U030060
Murr Elektronik
7700-40101-U030060 Murrelektronik - M12 male 0° / M12 female 90°, TPE 3x22AWG ye UL/CSA, ITC/PLTC 0....
Weight44 g
SeriesConnector Systems
Form40101
Cable weight [g/m]35,97 g
Jacket Coloryellow
Rated surge voltage2.5 kV
Material (jacket)TPE
Weight-
Series-
Form-
Cable weight [g/m]-
Jacket Color-
Temperature range (fixed)-
Rated surge voltage-
Material (wire isolation)-
Material (jacket)-
No. of bending cycles (C-track)-
FAQ
What is the price of 7700-40101-U030060?
Out if stock but available for backorder.