7700-74118-S4W0300 Murr Elektronik Cable Assemblies
Part#:7700-74118-S4W0300
Alt. Part#:7700-74118-S4W0500
Manufacturer:Murr Elektronik
Category:Cable Assemblies
Product Lifecycle:Active
Product description
7700-74118-S4W0300 Murrelektronik - RJ45 male 0° shielded with cable, 8p. Ethernet, TPE 4x2x24AWG SF/UTP CAT5e bu UL/CSA, CM 3m
Product Details
- Weight 217 g
- Series Connector Systems
- Form 74118
- Locking material PA
- Construction (core) 7× 0.203 mm
- Wire-Ø incl. isolation 1.17 mm ±5%
- No. of bending cycles (C-track) max. 1 Mio. (25 °C)
- Locking of ports Snap-in connector
- Cable identification S4W
- optical shield cover min. 75%
- Bend radius (moving) 10× outer Ø
- Operating voltage max. 60 V DC
- Mounting method inserted
- Shield (Type) Copper braid
- Temperature range (mobile) -40...+80 °C
- Transfer parameters CAT5e
- suitable for corrugated tube (internal Ø) without
- Diameter (core) 4× 2× 0.25 mm²
- Material (jacket) TPE
- Cable length 3 m
- Protection IP20 inserted and tightened (EN 60529)
- Pollution Degree 3
- Shield yes
- Bend radius (fixed) 5× outer Ø
- Operating current per contact max. 1.76 A
- Temperature range -25...+85 °C, depending on cable quality
- Color/numbering of wires (wh-bl, bl) + (wh-or, or) + (wh-gn, gn) + (wh-br, br)
- No. of torsion cycles max. 3 Mio. (25 °C)
- LED display no
- Cable weight [g/m] 74,8 g
- Outer-Ø (jacket) 7.6 mm ±5%
- Operating voltage (only UL listed) 30 V DC
- Material (wire isolation) HDPE
- Color (jacket) (wh-bl, bl) + (wh-or, or) + (wh-gn, gn) + (wh-br, br)
- No. of poles 8
- AWG similar to AWG 24
- Product article number of manufacturer 7700-74118-S4W0300
- Material PUR
- Material (wire) Cu wire, tin plated
- Temperature range (fixed) -40...+80 °C
Product condition
New Factory Sealed
7700-74118-S4W0300 Related Documents
Manufacturer warranty
7700-74118-S4W0300 Murr Elektronik
Feel free to chat with us
Compare 7700-74118-S4W0300 with other Cable Assemblies products
Weight
Series
Form
Locking material
Construction (core)
Wire-Ø incl. isolation
No. of bending cycles (C-...
Locking of ports
Cable identification
optical shield cover
Selected product
7700-74118-S4W0300
Murr Elektronik
7700-74118-S4W0300 Murrelektronik - RJ45 male 0° shielded with cable, 8p. Ethernet, TPE 4x2x24AWG SF...
Weight217 g
SeriesConnector Systems
Form74118
Locking materialPA
Construction (core)7× 0.203 mm
Cable identificationS4W
optical shield covermin. 75%
Weight-
Series-
Form-
Locking material-
Construction (core)-
Wire-Ø incl. isolation-
No. of bending cycles (C-track)-
Locking of ports-
Cable identification-
optical shield cover-
FAQ
What is the price of 7700-74118-S4W0300?
Out if stock but available for backorder.