PFB-0251-600V Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
Part#:PFB-0251-600V
Alt. Part#:PFB-0251-600V B
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh PFB-0251-600V - PFB Softstarter Pump Control, 251A, 100...240V AC Control Voltage, 75 HP 200V / 100 HP 230V / 200 HP 460V / 250 HP 575V, Open Type
Product Details
- Type Open Type
- Weight 30599 g
- Approvals cUL, CE
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Current (AC-3) 251 A
- Coil Voltage 100-240 VAC
- HP @ 3 Phase 75 HP@200V / 100 HP@230V / 200 HP@460V / 250 HP@575V
- Function Softstarter Pump Control
- Enclosure Open Type
- Series PFB
Product condition
New Factory Sealed
PFB-0251-600V Related Documents
Manufacturer warranty
PFB-0251-600V Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of PFB-0251-600V?
Out if stock but available for backorder.