SLB240-ER-1-ST Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLB240-ER-1-ST
Alt. Part#:103013801
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Light Curtains
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Reaction time, minimum 7 ms
- Terminal Connector Connector M12
- Ambient temperature, minimum -30 °C
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Enclosure material Aluminium
- Beam coding available Yes
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 40 mm
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Length 33 mm
- Protection rating III
- Voltage type DC (direct current)
- Versions p-type
- Coding, light barrier beam 1
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Wave length of the sensor 880 nm
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Electrical power consumption of the receiver, maximum 5 W
- Reaction time, maximum 22 ms
- Range, protection field, minimum 300 mm
- Width 27.8 mm
- Length of cable, maximum 100 m
- Gross weight 170 g
- Integral System Diagnostics Yes
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 5-pole
- Storage and transport temperature, minimum -30 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.2 A
- Restart interlock (manual reset) Yes
- Number of beams 1
- Height 91 mm
- Electrical power consumption of the transmitter, maximum 5 W
- Standards EN 61496-1, EN 61496-2
- Range, protection field, maximum 15,000 mm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C