GX-HL15BI Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-HL15BI
Product description
Panasonic GX-HL15BI is a long sensing range rectangular inductive proximity sensor with a built-in amplifier. This sensor is housed in PBT material and comes pre-wired with a 1m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and terminates with bare flying leads. It operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. The GX-HL15BI operates in a normally closed (NC) mode with a different frequency, has a current consumption of 15mA / 0.015 A, and offers a sensing distance of 0mm-6.7mm. With a sampling rate of 150 Hz, it includes 1 x digital output (NPN open-collector / 24Vdc / 100mA) and features an orange LED as a visual position indicator. The sensor is designed to detect objects of the size of an iron sheet measuring 30x30x1mm.
Manufacturer warranty
GX-HL15BI Panasonic
FAQ
What is the price of GX-HL15BI?
Out if stock but available for backorder.