GX-HL15AI Panasonic Proximity Sensors
Part#:GX-HL15AI
Manufacturer:Panasonic
Category:Proximity Sensors
Product Lifecycle:Active
Product description
Panasonic GX-HL15AI is a long sensing range rectangular inductive proximity sensor equipped with a built-in amplifier. This sensor is housed in PBT material and comes pre-wired with a 1m 3-core 0.15mm2 cabtyre cable that is resistant to heat, cold, and oil, and terminates with bare flying leads. It operates within an ambient air temperature range of -25 to +70°C and offers a degree of protection rated at IP68G. The GX-HL15AI operates in a Normally Open (NO) mode on a different frequency, with a current consumption of 15mA / 0.015 A. It features a sensing distance from 0mm to 6.7mm and a sampling rate of 150 Hz. Additionally, it includes 1 x digital output (NPN open-collector / 24Vdc / 100mA) and an orange LED for visual position indication. The sensor is designed to detect objects of the size of an iron sheet measuring 30x30x1mm.
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GX-HL15AI Panasonic
FAQ
What is the price of GX-HL15AI?
Out if stock but available for backorder.